четвъртък, 14 юни 2012 г.
Аксесоари за компактни фотоапарати
Ако притежавате компактен фотоапарат, наричан още сапунерка, ако благородно сте завиждали на някой фотограф, с полу - професионален или професионален апарат със сменяема оптика и възможност за поставяне на филтри, сенници и други приставки тази статията може и да Ви е от полза.
Макар и масова, макар и бурно развиваща се тази техника - фотоапаратите от висок клас държат високи цени, които не можем да си позволим, или не е рентабилно да купим. И въпреки това ни се иска още мъничко да приближим оптично, без да излизат от кадър дадени обекти. Иска ни се при слънчеви и снежни сцени небето да не прегаря, или да осветлим конкретен тъмен обект без да пострада от това цялостно изображението. Любителските компактни фотоапарати са със скромни параметри, но много модели са с възможност да добавите приставки, които Ви позволяват да увеличите ъгъла на заснемане, да увеличите оптичното приближение, да поставите филтър. Разбира се, тук е мястото да уточня, че резултатите далеч не са като при професионалната техника, но са задоволителни .
Като начало трябва да се уверите, че моделът фотоапарат, който притежавате, или който възнамерявате да закупите /независимо от марката / има опция за добавяне на приставки – конвектори и екстендери.
Що се отнася до филтрите – тук въпросът е по – лесно разрешим. Абсолютно всички фотоапарати имат гнездо с резба на тялото си, която служи за захващане към статив, външна светкавица, а така също и за държач за филтри.
Сега ще се върна към темата за конвекторите.
Моят фотоапарат е Canon PowerShot A570 IS закупен през далечната 2006 година. Възрастен модел, с оглед на факта, че производителите само на година бълват поне по 5 модела. До този момент не съм го заменила поради няколко причини. Техническите характеристики и възможността да се прикачват аксесоари към модела е основен фактор. Фотоапаратите от по – висок клас или по-новите модели са с цени, които не са рентабилни. Имам предвид, че аз съм любител и начинаещ във фотографията, и тя ми носи удоволствие, но не и приходи. От тази гледна точка инвестирането на огромна сума пари за фотографска техника, поне на този етап не е рентабилно. Аксесоарите, които мога да добавя към него модел дават прилични резултати на посилни за мен цени. Не на последно място е и факторът, че познавам възможностите и недостатъците на модела .
Щом говоря за пари ето и няколко примера
За да прикачите макро, широкоъгълен и теле- конвертори ви трябва адаптер
съответстващ на вашия модел апарат. Във всяка техническа книжка има описание на видовете и моделите аксесоари, подходящи за фотоапарата. Съвсем естествено са представени само и единствено приставки от същата марка. На пазара обаче има голям избор от производители и на различни цени. Ако не сте сигурни дали една или друга приставка съответства на вашия фотоапарат се допитайте до продавач – консултантите. Без да целя реклама ще кажа, че веригата магазини Фотопавилион е място, където ще получите професионална консултация и добро обслужване. Ако нямате възможност или време да ги посетите на място можете от сайта им http://www.photopavilion.com да отправите запитване, както и да пазарувате он-лайн.
След кратка кореспонденция с тях разбрах, че съответстващ адаптер е Bower A52B510C – цена преди 25 лева, по настоящем 10 лева. Конверторите на Канон са с цена от 250 до 350. Заместителите им варират от 60 до 100 лв. Спрях се на модел General Brand 0.45x Macro 52mm
с цена към момента 59 лв. Този модел е така да се каже две в едно – широкоъгълен и макро.
Тук не коментирам оптическите характеристики, които безспорно са в полза на Канон, чиято оптика е производство на Карл Цайс. Bower Tele 2x Compact е телеконвертор, чрез чиито магнит се прикрепя директно към обектива на фотоапарата. В момента се предлага на цена от 59 лв. Така с около 150 лева можете да увеличите възможностите на сапунерката Ви. Отново ще напомня, че посочените модели конвектори съответстват на модели фотоапарати на Канон от серия PowerShot. Относно други марки и модели е добре да се допитате.
Що се отнася до държачите и филтрите и тук имате избор при цени и марки.
Лично аз открих два типа държачи. Единият модел е с резба 43 мм, към който чрез преходник поставяте кръгъл филтър.
/Снимките са от сайта на photosynthesis.bg /
Цената му в момента е 29 лв. и бихте могли да го намерите он-лайн на адрес http://magazin.photosynthesis.bg/category/170?page=8 или в магазинната им мрежа. Цените на филтрите варират в огромен диапазон в зависимост от марка, качество и вид.
Другият държач е комбиниран за правоъгълни и кръгли филтри.
С четири гнезда – три за правоъгълни филтри и един за кръгли. Цената му е 17 лева. Подходящите за него филтри са с цена от 19 лв. до 52 лв.
Всички тези аксесоари можете да разгледате на страниците на Фотопавилион, както и на http://www.cokin-filters.com/ico1-p1.html , където има подробна информация за продуктите на марката Cokin. Разбира се, можете да ползвате и други марки филтри, чиито размер и диаметър съответстват на държача.
Във всички случай около 300 лв. ще са Ви достатъчни да се сдобиете със споменатите аксесоари и приставки, чрез които да увеличите възможностите на фотоапарата и да подобрите качеството на снимките.
В продължението четете :
-представяне на широкоъгълен конвектор General Brand 0.45x Macro 52mm,
-представяне на филтърна система серия А Cokin за компактни фотоапарати,
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар